Prospěšná strašidla

strasidla031Václavské divadélko při Základní škole Třebíč, Horka-Domky pod skvělým vedením principálky Ireny Nahodilové nastudovalo v tomto školním roce novou komediální hru s názvem Prospěšná strašidla. Divadelníci od 5. do 9. ročníku se skvěle vžili do naprosto netradičních rolí. Vtipná hříčka totiž pojednává o strašidlech na středověkém hradě Hernajsburgu, ale i na radnici. Na jevišti se tedy střetávají bytosti nadpřirozené, jako jsou duchové, bezhlavý rytíř, kostlivec, bílá paní i samotný pekelník, s těmi naprosto všedními ze současného světa.

Obecní zastupitelstvo v čele se starostkou, místostarostou, architektem či právníkem a mnohými dalšími zaměstnanci úřadu se dostávají do nepříjemného sporu s bytostmi z jiného světa. Síly jsou pochopitelně značně nevyrovnané a divák si mnohdy klade otázku, která „strašidla“ jsou vlastně horší a bezcharakternější. Naštěstí ale při nebezpečných potyčkách nedojde k žádnému vážnějšímu zranění ani ke ztrátám na životech. Vše se vyřeší diplomatickou cestou a všichni zúčastnění jsou vlastně spokojeni. Z hrůzostrašných bytostí se stanou strašidla obecně prospěšná a zlo v podobě hamižného místostarosty je spravedlivě potrestáno. A tak to přece má být. Divák odchází pobaven, s úsměvem na rtech a s vědomím, že svět je vlastně v naprostém pořádku.

Autorka: Mgr. Renata Špačková