Mezinárodní rok astronomie 2009

O projektu

Když vynikající italský matematik a fyzik Galileo Galilei zamířil k obloze v létě roku 1609 dalekohled vlastní výroby, objevil během jediného roku velké množství nových údajů o vesmíru, které vydal v publikaci „Nebeský posel". Matematik, fyzik, ale i astronom Johannes Kepler, působící v té době na císařském dvoře Rudolfa II. v Praze, přijal Galileovy objevy s nadšením a ještě tentýž rok na ně reagoval vydáním publikace „Rozprava s Nebeským poslem".

V letošním roce si nejenom astronomové, ale i široká veřejnost připomenou zakladatelské dílo obou hvězdářů, ale též nesmírný pokrok astronomie za uplynulá čtyři století. Z iniciativy profesionálních astronomů sdružených v Mezinárodní astronomické unii (IAU) byl rok 2009 prohlášen Valným shromážděním OSN za Mezinárodní rok astronomie (IYA 2009) pod patronací UNESCO a Mezinárodní astronomické unie.

Zdroj: www.astronomie2009.cz

Naše škola si toto významné výročí připomene celoroční astronomickou soutěží pro žáky i širokou veřejnost. Na začátku každého měsíce bude na tomto webu a v Třebíčských novinách zveřejněna sada otázek a úkolů z astronomie.

Na úspěšné řešitele z řad žáků čeká zájezd do Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově (www.asu.cas.cz), kde je umístěn největší dalekohled v ČR. Pro ostatní zájemce o astronomii jsou připraveny drobné ceny.

Další akce pořádané naší školou k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 budou postupně zveřejňovány na internetových stránkách naší školy.

Lyžařský kurz 2019

Škola v letošním školním roce organizuje dva lyžařské výcvikové kurzy pro 7. ročník v termínech od 3. do 9. února 2019 a od 23. února do 1. března 2019. V…