Vítězové jeli na Orlík

orlik113Ve čtvrtek 20. června v sedm ráno nastoupilo 39 nejlepších řešitelů soutěže „Putování po českých elektrárnách 2013" do autobusu a vydalo se směrem k přehradě Orlík. Meteorologové hlásili nejteplejší den a teploty se měly vyšplhat přes tropickou pětatřicítku.

Po klidné cestě v zatím nerozpáleném autobusu se nám podařilo před jedenáctou dorazit do přístaviště u zámku Orlík, kde na nás čekala „naše" loď Rožmberk s posádkou připravená být nám po celý náš výlet k dispozici. Výletní parník nás nejprve zavezl pod známý Žďákovský most pojmenovaný po zatopené obci Žďákov u Chrástu. Svou konstrukcí se most řadí mezi největší ocelové jednoobloukové mosty na světě. Potom jsme propluli kolem nádherného zámku Orlík tyčícího se přímo nad přehradou. Během naší hodinové plavby směrem k hrázi bylo vidět, jak nedávná povodeň znečistila vodu v přehradě, v níž je proto nyní vyhlášen zákaz koupání.

Ve Vodní elektrárně Orlík nás již očekával náš průvodce, odborník na slovo vzatý, protože celý svůj život v této elektrárně pracoval, a proto ji zná doslova jako své boty. Provedl nás celým provozem elektrárny, kde jsou instalovány čtyři Kaplanovy turbíny s celkovým výkonem 364 MW. Měli jsme možnost porovnat konstrukci akumulační elektrárny s naší blízkou přečerpávací elektrárnou Dalešice a jejími čtyřmi reverzními Francisovými turbínami. Podařilo se nám být u turbosoustrojí, kde se právě vyráběla elektrická energie. Nakonec jsme prošli i vnitřními prostorami hráze, která je svou výškou 91,5 m nejvyšší betonovou hrází v České republice. Mezi mnoha dalšími informacemi bylo zajímavé vidět, do jaké výšky vystoupala v prostorách strojovny voda při povodních v roce 2002, kdy musela být elektrárna zatopena, aby zpomalila povodňovou vlnu, a tím umožnila městům se na ni připravit.

Obohaceni mnoha novými vědomostmi a zážitky jsme došli zpět na loď, kde jsme se při zpáteční jízdě na tropickém slunci pořádně prohřáli a rozloučili se s malebnou a romantickou Orlickou přehradou. Procházkou po zámeckém parku se naše exkurze definitivně uzavřela a před námi byla už jen cesta domů. Do Třebíče jsme dorazili téměř v sedm hodin večer vyčerpaní, ale spokojení s příjemně stráveným dnem na místech pro většinu z nás dosud nenavštívených.

Více fotografií >>>zde<<<.

Autorka: Mgr. Jindřiška Špačková

Nepřehlédněte!

Výsledky zápisu

V následujícím souboru najdete výsledky zápisu do 1. tříd na školní rok 2022/23. Výsledky budou následně aktualizovány. vysledky zapisu 2022.pdf

Ceny obědů

U P O Z O R N Ě N Í Od května 2022 dojde ke zvýšení ceny obědů ve školní jídelně z důvodu zdražování potravin a energií (na konci dubna se budou zálohy…

Online zápis do základní školy

Zápisu k plnění povinné školní docházky pro školní rok 2022/2023 podléhají děti, které dovršily nebo dovrší do 31. srpna 2022 šestý rok svého věku a dosud do…

Vyhlášení konkurzního řízení

Rada města Třebíče rozhodla svým usnesením č. 17/3/RM/2022 ze dne 10. 02. 2022 o vyhlášení konkurzního řízení na pozici ředitele/ředitelky ZŠ Třebíč Týnská…

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Odhlásit oběd

Díky aplikaci www.strava.cz můžete nyní odhlašovat stravu prakticky odkudkoli (všechny změny je potřeba potvrdit tlačítkem odeslat, jinak se změny neprovedou).…

Nejbližší akce školy
Nahoru