Výročí slaví také divadlem

 MG_8151Před šedesáti pěti roky byla otevřena dnešní ZŠ Horka-Domky.

Jsou výročí kulatá, či půlkulatá, anebo prostě významná. Tak přistupují k letošním oslavám pětašedesáti let od otevření školy na třebíčském Václavském náměstí její současní uživatelé. Tedy pedagogové a žáci Základní školy Třebíč, Horka-Domky.

Školní budova za ta léta hostila více subjektů, což se také projevilo na jejím opotřebení. Dnes je však původní stavba zateplena, skví se v nových barvách, a navíc se i rozšířila, naposledy o novou tělocvičnu. Na první pohled by jí málokdo hádal důchodový věk. Podstatné se však odehrává uvnitř. A tady na náhodného návštěvníka okamžitě dýchne nostalgický klid a pohoda, ač ředitel školy Pavel Kessner si někdy přece musí povzdechnout, že nic není jednoduché a doba žádá i nová řešení nové problematiky.

vac div_0003Ve středu 13. června však bylo především veselo. Vedení školy přizvalo v rámci vzpomínek na uplynulých šedesát pět roků bývalé pracovníky, kteří právě z této učitelské "štace" odešli do důchodu. Bylo to příjemné setkání, kterému byli přítomni i zástupci třebíčské radnice, vedeni městským radním a náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Pavlem Pacalem. Pro všechny připravilo milé překvapení zdejší Václavské divadélko.

 

 

vac div_0005Vlastně to ani takové překvapení nebylo, neb výpravné představení – jak jinak – přiblížilo osud svatého Václava v legendě, která byla inspirací dětská knížka Veroniky Válkové s názvem Svatý Václav: Vraždou to nekončí. V útulném školním divadélku však končilo. Ačkoli s otázkou, zda Václava skutečně zavraždil jeho bratr Boleslav. Kdoví?

 

vac div_0004Důležité bylo nasazení dětských herců, kteří si nejenom přečetli uvedenou knihu a samozřejmě scénář z pera principálky divadla Ireny Nahodilové, ale zejména dostali dnes vzácnou příležitost si významnou dějinnou událost na výsost populární formou přiblížit. Sklidili oprávněný dlouhý potlesk, a jejich díkem bývalým i současným pedagogům a přítomným hostím byla kytka – jako symbolické souznění historie a budoucnosti.

 

 

Autor: František Jůza

Nepřehlédněte!

Повідомлення про спеціальний запис до початкової школи на навчальний рік 2022/2023

Oznámení o konání zvláštního zápisu do základního vzdělávání ve školním roce 2022/2023 podle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina školství)

Výsledky zápisu

V následujícím souboru najdete výsledky zápisu do 1. tříd na školní rok 2022/23. Výsledky budou následně aktualizovány. vysledky zapisu 2022.pdf

Ceny obědů

U P O Z O R N Ě N Í Od května 2022 dojde ke zvýšení ceny obědů ve školní jídelně z důvodu zdražování potravin a energií (na konci dubna se budou zálohy…

Online zápis do základní školy

Zápisu k plnění povinné školní docházky pro školní rok 2022/2023 podléhají děti, které dovršily nebo dovrší do 31. srpna 2022 šestý rok svého věku a dosud do…

Vyhlášení konkurzního řízení

Rada města Třebíče rozhodla svým usnesením č. 17/3/RM/2022 ze dne 10. 02. 2022 o vyhlášení konkurzního řízení na pozici ředitele/ředitelky ZŠ Třebíč Týnská…

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Odhlásit oběd

Díky aplikaci www.strava.cz můžete nyní odhlašovat stravu prakticky odkudkoli (všechny změny je potřeba potvrdit tlačítkem odeslat, jinak se změny neprovedou).…

Nejbližší akce školy
Nahoru