Výročí slaví také divadlem

 MG_8151Před šedesáti pěti roky byla otevřena dnešní ZŠ Horka-Domky.

Jsou výročí kulatá, či půlkulatá, anebo prostě významná. Tak přistupují k letošním oslavám pětašedesáti let od otevření školy na třebíčském Václavském náměstí její současní uživatelé. Tedy pedagogové a žáci Základní školy Třebíč, Horka-Domky.

Školní budova za ta léta hostila více subjektů, což se také projevilo na jejím opotřebení. Dnes je však původní stavba zateplena, skví se v nových barvách, a navíc se i rozšířila, naposledy o novou tělocvičnu. Na první pohled by jí málokdo hádal důchodový věk. Podstatné se však odehrává uvnitř. A tady na náhodného návštěvníka okamžitě dýchne nostalgický klid a pohoda, ač ředitel školy Pavel Kessner si někdy přece musí povzdechnout, že nic není jednoduché a doba žádá i nová řešení nové problematiky.

vac div_0003Ve středu 13. června však bylo především veselo. Vedení školy přizvalo v rámci vzpomínek na uplynulých šedesát pět roků bývalé pracovníky, kteří právě z této učitelské "štace" odešli do důchodu. Bylo to příjemné setkání, kterému byli přítomni i zástupci třebíčské radnice, vedeni městským radním a náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Pavlem Pacalem. Pro všechny připravilo milé překvapení zdejší Václavské divadélko.

 

 

vac div_0005Vlastně to ani takové překvapení nebylo, neb výpravné představení – jak jinak – přiblížilo osud svatého Václava v legendě, která byla inspirací dětská knížka Veroniky Válkové s názvem Svatý Václav: Vraždou to nekončí. V útulném školním divadélku však končilo. Ačkoli s otázkou, zda Václava skutečně zavraždil jeho bratr Boleslav. Kdoví?

 

vac div_0004Důležité bylo nasazení dětských herců, kteří si nejenom přečetli uvedenou knihu a samozřejmě scénář z pera principálky divadla Ireny Nahodilové, ale zejména dostali dnes vzácnou příležitost si významnou dějinnou událost na výsost populární formou přiblížit. Sklidili oprávněný dlouhý potlesk, a jejich díkem bývalým i současným pedagogům a přítomným hostím byla kytka – jako symbolické souznění historie a budoucnosti.

 

 

Autor: František Jůza

Nepřehlédněte!

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Přijímací řízení pro rok 2019/2020

Uchazeč může pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání podat 2 přihlášky do 1. března 2019. Způsob předávání přihlášky je stanoven…

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!!

V ÚTERÝ 19. 2. 2019 BUDE OMEZEN PROVOZ KANCELÁŘE ŠKOLNÍ JÍDELNY Z DŮVODU ÚČASTI EKONOMKY ŠKOLY NA SEMINÁŘI. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!!!

Lyžařský kurz 2019

Škola v letošním školním roce organizuje dva lyžařské výcvikové kurzy pro 7. ročník v termínech od 3. do 9. února 2019 a od 23. února do 1. března 2019. V…

VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Základní škola Horka-Domky pořádá pro všechny děti, které se chystají k zápisu do první třídy, přípravný kurz VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Nahoru