Půjdem spolu na betlémy – 1. A

betlem05Ve středu 11. prosince jsme si vyrazili zpestřit adventní čas do konírny třebíčského zámku, kde probíhá tradiční výstava betlémů.

Čekala tu na nás paní Novotná z Muzea Vysočiny. Převlečená za starou babičku provedla děti vzdělávacím programem, který je seznámil s tím, jak se kdysi na Třebíčsku slavily Vánoce.

Mimo jiné jsme si vyrobili malého sněhuláčka z dřevěné špachtle a společně jsme zhlédli vánoční pohádku z cyklu Chaloupka na vršku. Nejvíc ale děti zaujal „lítací“ stromeček ozdobený sušeným ovocem zavěšený ke stropu nad stolem prostřeným tradičními lidovými pokrmy.

Na výstavě byly k vidění nádherné betlémy ze dřeva, keramiky, slaného těsta, slámy a dalších materiálů. Byly zapůjčeny z různých míst naší republiky, letos nejčastěji z Tišnovska. Doplňovaly je krásné dřevořezby pana Galeka z Jindřichova Hradce. Třebíčské betlémářství reprezentoval nádherný stavěcí betlém Antonína Čelouda - v tomto roce si připomeneme již 180. výročí jeho narození.

Za zmínku ale zcela určitě stojí také výtvor dvanáctiletého chlapce z našeho města, který konstrukci svého betlému vyrobil ze stavebnice Merkur a prostředí připomínající třebíčský zámek potom z kartonu a papíru.

Děti byly nadšené také mechanickým betlémem poháněným klikou, který byl navíc vybavený hracím strojkem. Stařenka kliku roztočila, a když jsme byli hezky potichu, uslyšeli jsme velmi jemnou libou melodii…

Do školy jsme se vraceli mrazivým počasím s příjemnou vánoční náladou.

Autorka: Mgr. Hana Chlupáčková

betlem02

betlem04

Nepřehlédněte!

Čestné prohlášení

Vážení rodiče, níže najdete čestné prohlášení, které je třeba poslat do školy se žákem vracejícím se po absenci. Žák bez prohlášení nebude moci ve škole…

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Odhlásit oběd

Díky aplikaci www.strava.cz můžete nyní odhlašovat stravu prakticky odkudkoli (všechny změny je potřeba potvrdit tlačítkem odeslat, jinak se změny neprovedou).…

Nahoru