Půjdem spolu na betlémy – 1. A

betlem05Ve středu 11. prosince jsme si vyrazili zpestřit adventní čas do konírny třebíčského zámku, kde probíhá tradiční výstava betlémů.

Čekala tu na nás paní Novotná z Muzea Vysočiny. Převlečená za starou babičku provedla děti vzdělávacím programem, který je seznámil s tím, jak se kdysi na Třebíčsku slavily Vánoce.

Mimo jiné jsme si vyrobili malého sněhuláčka z dřevěné špachtle a společně jsme zhlédli vánoční pohádku z cyklu Chaloupka na vršku. Nejvíc ale děti zaujal „lítací“ stromeček ozdobený sušeným ovocem zavěšený ke stropu nad stolem prostřeným tradičními lidovými pokrmy.

Na výstavě byly k vidění nádherné betlémy ze dřeva, keramiky, slaného těsta, slámy a dalších materiálů. Byly zapůjčeny z různých míst naší republiky, letos nejčastěji z Tišnovska. Doplňovaly je krásné dřevořezby pana Galeka z Jindřichova Hradce. Třebíčské betlémářství reprezentoval nádherný stavěcí betlém Antonína Čelouda - v tomto roce si připomeneme již 180. výročí jeho narození.

Za zmínku ale zcela určitě stojí také výtvor dvanáctiletého chlapce z našeho města, který konstrukci svého betlému vyrobil ze stavebnice Merkur a prostředí připomínající třebíčský zámek potom z kartonu a papíru.

Děti byly nadšené také mechanickým betlémem poháněným klikou, který byl navíc vybavený hracím strojkem. Stařenka kliku roztočila, a když jsme byli hezky potichu, uslyšeli jsme velmi jemnou libou melodii…

Do školy jsme se vraceli mrazivým počasím s příjemnou vánoční náladou.

Autorka: Mgr. Hana Chlupáčková

betlem02

betlem04

Nepřehlédněte!

VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Základní škola Horka-Domky pořádá pro všechny děti, které se chystají k zápisu do první třídy, přípravný kurz VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Přijímací řízení pro rok 2020/2021

Uchazeč může pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání podat 2 přihlášky do 2. března 2020. Způsob předávání přihlášky je stanoven…

Odhlásit oběd

Obědy lze odhlásit na telefonním čísle 568 839 359 nebo e-mailové adrese jidelna@zsvaclav.cz. Odhlášky obědů: - na první pracovní den v týdnu do 7:15 hodin na ten…

Nahoru