Z Káthmándú do Třebíče

sapkota02Cesta autem z Káthmándú, hlavního města Nepálu, do Třebíče trvá 85 hodin a 9 minut. 8335 kilometrů je vzdálený bývalý domov sester Khimy a Nisy Sapkota, žákyň šesté a deváté A. Obě děvčata se po přestěhování z rodné země do České republiky musela naučit základům češtiny, zvládnout jiný styl oblékání, snaží se pochopit zcela odlišnou kulturu a tradice. Využili jsme ochoty starší Nisy a v rámci Evropského dne jazyků uspořádali v hodině angličtiny besedu o Nepálu.

Nisa nám prostřednictvím internetu ukázala nepálské velehory, památky hlavního města, vyslechli jsme nepálskou hymnu, tradiční nepálskou hudbu i tanec, na bohatě vyšívané dětské lidové kroje jsme si mohli i sáhnout. Prohlédli jsme si také sošky hinduistických bohů a tradiční modlitební korále. Dozvěděli jsme se, že rodina prožila v Káthmándú dny plné strachu a hrůzy při zemětřesení a následné povodni v roce 2015. Naštěstí se nikomu z nich nic nestalo. Také už víme, že v Nepálu se chodí do školy každý všední den od šesti hodin ráno do šesti večer. Celé dopolední „vyučování" je věnováno výuce zpěvu a místních tanců, józe a meditaci. Od první třídy je v každé základní škole povinným předmětem angličtina. Pokusili jsme se naučit několik slov v nepálštině. Upřímně řečeno, výslovnost nám moc nešla a napsat je tradičním nepálským písmem nezvládl skoro nikdo. O to více nás překvapilo, jak rychle se obě děvčata naučila číst, psát a rozumět českému jazyku. Tatínek obou žákyň je majitelem indicko-nepálské restaurace, měli jsme tedy možnost ochutnat pravý nepálský sladký pudink, cukrovinky, rýži s fazolkami a Nisino nejoblíbenější jídlo – maso připravené se zeleninou a místním kořením. Na konci hodiny jsme všichni Nise zatleskali a poděkovali za ochotu podělit se s námi o zajímavé informace i zážitky.

Mgr. Radka Marečková

Nepřehlédněte!

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Přijímací řízení pro rok 2019/2020

Uchazeč může pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání podat 2 přihlášky do 1. března 2019. Způsob předávání přihlášky je stanoven…

Odhlásit oběd

Obědy lze odhlásit na telefonním čísle 568 839 359 nebo e-mailové adrese jidelna@zsvaclav.cz. Odhlášky obědů: - na první pracovní den v týdnu do 7:15 hodin na ten…

Nahoru