Z Káthmándú do Třebíče

sapkota02Cesta autem z Káthmándú, hlavního města Nepálu, do Třebíče trvá 85 hodin a 9 minut. 8335 kilometrů je vzdálený bývalý domov sester Khimy a Nisy Sapkota, žákyň šesté a deváté A. Obě děvčata se po přestěhování z rodné země do České republiky musela naučit základům češtiny, zvládnout jiný styl oblékání, snaží se pochopit zcela odlišnou kulturu a tradice. Využili jsme ochoty starší Nisy a v rámci Evropského dne jazyků uspořádali v hodině angličtiny besedu o Nepálu.

Nisa nám prostřednictvím internetu ukázala nepálské velehory, památky hlavního města, vyslechli jsme nepálskou hymnu, tradiční nepálskou hudbu i tanec, na bohatě vyšívané dětské lidové kroje jsme si mohli i sáhnout. Prohlédli jsme si také sošky hinduistických bohů a tradiční modlitební korále. Dozvěděli jsme se, že rodina prožila v Káthmándú dny plné strachu a hrůzy při zemětřesení a následné povodni v roce 2015. Naštěstí se nikomu z nich nic nestalo. Také už víme, že v Nepálu se chodí do školy každý všední den od šesti hodin ráno do šesti večer. Celé dopolední „vyučování" je věnováno výuce zpěvu a místních tanců, józe a meditaci. Od první třídy je v každé základní škole povinným předmětem angličtina. Pokusili jsme se naučit několik slov v nepálštině. Upřímně řečeno, výslovnost nám moc nešla a napsat je tradičním nepálským písmem nezvládl skoro nikdo. O to více nás překvapilo, jak rychle se obě děvčata naučila číst, psát a rozumět českému jazyku. Tatínek obou žákyň je majitelem indicko-nepálské restaurace, měli jsme tedy možnost ochutnat pravý nepálský sladký pudink, cukrovinky, rýži s fazolkami a Nisino nejoblíbenější jídlo – maso připravené se zeleninou a místním kořením. Na konci hodiny jsme všichni Nise zatleskali a poděkovali za ochotu podělit se s námi o zajímavé informace i zážitky.

Mgr. Radka Marečková

Nepřehlédněte!

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Lyžařský kurz 2019

Škola v letošním školním roce organizuje dva lyžařské výcvikové kurzy pro 7. ročník v termínech od 3. do 9. února 2019 a od 23. února do 1. března 2019. V…

VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Základní škola Horka-Domky pořádá pro všechny děti, které se chystají k zápisu do první třídy, přípravný kurz VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Nahoru