Fakescape - Dokážeš uniknout dezinformacím?

fake2Denně jsme zavaleni velkým množstvím informací. Času je ale málo, a tak se někdy nedíváme, jaký je jejich zdroj. Nerozlišujeme ani, zda je zpráva pravdivá. Někdy informaci věříme prostě proto, že nám ji poslal kamarád nebo protože podporuje naše vidění světa.

A to může být kámen úrazu, protože je kolem nás spousta těch, kteří mají zájem, abychom věřili různým dezinformacím a nesmyslům. Projekt Fakescape chce naučit žáky základních škol kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích. Cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si mediální nástrahy, jež na ně číhají v online prostředí. Hra je oporou pro výuku mediální gramotnosti.

V průběhu vyučovací hodiny pomohli naši žáci 9. ročníku profesoru Vševědovi zachránit lidstvo před velmi nebezpečným virem, jež z lidí dělá nemyslící bytosti, takzvané dezinfombie. Proměnili se v novináře, kteří ve čtyřčlenných týmech čelili manipulativním technikám, byli nuceni ověřovat si informace, přemýšlet nad kybernetickou bezpečností a síle hesel nebo vyhledávat a poznávat kvalitní zdroje.

Zajímavý projekt za krátkou dobu své existence získal několik ocenění. V lednu 2019 druhé místo v celosvětové soutěži P2P Digital Challenge sponzorované i Facebookem. Fakescape se umístil mezi nejlepšími třemi projekty v Ceně Gratias Tibi 2019 v kategorii do 30 let. V roce 2019 se projekt studentů fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně umístil mezi nejlepšími pěti v Cenách SDGs 2019 v kategorii Veřejná sféra.

Mgr. Radka Marečková, Mgr. Renata Špačková

Nepřehlédněte!

VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

Základní škola Horka-Domky pořádá pro všechny děti, které se chystají k zápisu do první třídy, přípravný kurz VÁCLAVSKÁ MINIŠKOLIČKA

VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ŠKOLY

  Projekt VYBUDOVÁNÍ MULTIFUNKČNÍ UČEBNY A ZAJIŠTĚNÍ VNITŘNÍ KONEKTIVITY ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY je spolufinancován Evropskou unií.

Přijímací řízení pro rok 2019/2020

Uchazeč může pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy vzdělávání podat 2 přihlášky do 1. března 2019. Způsob předávání přihlášky je stanoven…

Odhlásit oběd

Obědy lze odhlásit na telefonním čísle 568 839 359 nebo e-mailové adrese jidelna@zsvaclav.cz. Odhlášky obědů: - na první pracovní den v týdnu do 7:15 hodin na ten…

 

SLYŠTE, SLYŠTE, ZPĚVY BETLÉMSKÉ

 

Pozvánka na již tradiční

 

Vánoční zpívání na schodech.

 

Koncert žáků 7. – 9.ročníku se uskuteční

 

dne 19. 12. 2019 od 15 hodin ve foyer školy.

 

Zastavte se na chvíli v předvánoční uspěchané době.

Přijďte si poslechnout koledy, zazpívat si s námi

a prožijte s námi tu správnou vánoční atmosféru.

 

Všichni jste srdečně zváni.

 

Vstup zdarma.

 

Těší se na Vás Mgr. Wanda Velebová se všemi zpěváky.

 

dále

 

ZŠ TŘEBÍČ, HORKA-DOMKY, VÁCLAVSKÉ NÁM.

 pořádá tradiční

VÁNOČNÍ SBÍRKU PRO OPUSTĚNÁ ZVÍŘATA

 v době od 4. do 19. prosince 2019

( podrobnější informace najdete v samostatném článku )

Nahoru